fbpx

Nebojte se nás zeptat

Žádná poradna nemůže nahradit konzultaci s vaším lékařem.
Přesto vám rádi poradíme, jak správně ošetřovat rány
a jaké přípravky nejvíce urychlují hojení.

Všechny
 
 

Staré jizvy

Dobrý den, mám v obličeji pod očima zhojené jizvy staré cca 6 let . Je možno na ně použít něco co by jizvy vylepšilo ? Děkuji za odpověď Jana

vložil:  
Jana
20. 6. 2021 2:06

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 17:16

Dobrý den, 

naše výrobky jsou indikovány do ještě nezahojených ran. Zajišťují tedy podporu hojicích procesů, včetně optimalizace jizvení během hojení. Pokud je ale rána již zahojená a jizvy jsou staré 6 let, tak bohužel nemohu pro Vaše potřeby doporučit žádný z našich produktů. Vylepšení vzhledu jizev můžete ale konzultovat s plastickým chirurgem. Pomoci může i ošetření laserem.

Hyodine

Dobrý den,je možné že rána po použití hyodine gelu celkem silně pálí, je vhodné používat dál,nebo raději nepoužívat?

vložil:  
Zlata
23. 5. 2021 14:05

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 17:11

Dobrý den,

po použití zdravotnického prostředku Hyiodine můžete cítit přechodné svědění nebo pálení v ráně, pokud hojíte bércový vřed. Při dalších převazech by mělo pálení postupně ustávat. Pokud ne, konzultujte vhodnost dalšího použití Hyiodine se svým lékařem. 

 

Nehojící se rána na achilovce - DIABETIK 88 let

Dobrý den, otec / 88let, diabetik bez inzulinu/ si poškodil pokožku achilovky- jinak achilovka v pořádku. Vznikl větší strup, který bolel. Po návštěvě nemocnice tento doktoři strhli a řekli, že se pod vředem pokožka nehojí.. Tím jak strupy neustále strhávají ovšem dochází ke zvětšování rány. Bohužel sem nejde nahrát foto. Od té doby je z tatky ležák, na nohu už vůbec nemůže došlápnout. Chtějí ho poslat na angioplastiku do Brna, nevíme vůbec , jestli to zvládne. Tvrdí, že bez rozšíření cév se rána nezahojí a možná bude nutno nohu uřezat. Doporučili byste ještě s angioplastikou počkat a zkusit léčbu raději vaší mastí? Za jak dlouho by se měl dostavit hojivý účinek? Klidně můžu poslat fotky poškození, abyste mohli posoudit stav... Děkuji!

vložil:  
Andrea
18. 5. 2021 3:05

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 17:08

Dobrý den,

u diabetických pacientů s neprůchodností cév je bohužel hojení rány zhoršené a úplné zhojení až nemožné vlivem nedostatečného cévního zásobení. Doporučení lékařů je podloženo výsledky vyšetření, navíc se nejedná o příliš velký zákrok, ale pouze dojde miniinvazivně k zprůchodnění cév, aby bylo zajištěno cévní zásobení končetiny a tedy i oblasti rány. Použiti zdravotnického prostředku Hyiodine je určitě možné po dobu, než Váš otec nastoupí na angioplastiku do Brna. Pro následné léčení rány vám doporučuji navštívit specializované pracoviště pro hojení ran, kde v závislosti na stavu rány stanoví nejvhodnější postup.

Dekubit v oblasti hýždě

Dobrý den, manžel je vozíčkář a má zhruba rok a půl po plastice v oblasti sedacího hrbolu pro dekubit, který se na povrchu zhojil, ale vytvořil kapsu. Zhruba po půl roce od operace se jizva uprostřed začala otevírat, poctivě jsme převažovali, hojili až vylezl zřejmě vnitřní steh, který se nevstrebal. Mysleli jsme, ze se rána zatahne, ale bohužel. Hojili jsme ranu Hyiodine, na chvíli to zabere, ale stejně přetrvává stále “malá” prasklinka, která se nechce zatáhnout, okolí rány je takové místy vysušené a svraštělé, myslíte, že by mohl Sorelex pomoci? Děkuji!

vložil:  
Poláčková
8. 5. 2021 7:05

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:52

Dobrý den,

pokud je ranka již malá a mělká, nedrénujte ji, ale pouze naneste Hyiodine přímo na ránu a zakryjte sterilním čtvercem. Pokud je okolí rány suché, použijte na něj nějakou mast na suchou kůži.

 

bércový vřed

Používám cca 2 měsíce prostředek Hyiodine v kombinaci s Hema gelem (střídám ) k léčení bércového vředu o rozměru 6x3cm. na povrchu rány se tvoří stále žlutý povlak. Okolí rány zarudlé. Pokračovat dál nebo řešit další návštěvou lékaře? Děkuji z a odpověď. Zdeňka Jašková

vložil:  
Zdeňka
27. 4. 2021 14:04

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:46

Dobrý den,

pokud je bércový vřed mělký a stále na něm máte žlutý povlak, doporučuji namísto zdravotnického prostředku Hyiodine použití zdravotnického prostředku Sorelex. Ale určitě bude nejlepší stav rány a její další léčbu nejprve konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Píštěl a absces

Dobrý den, prosím o radu. Je možné Hyiodine gel použít na absces a následně vytvořený píštěl u konečníku v případě, že ústí píštěle je v řádu milimetrů a nelze tedy gel "dopravit" ke spodině abscesu, ale pouze na kraj píštěle? Neuzavře se ústí píštěle dřív, než se zhojí absces? Jak v takové situaci gel používat? Děkuji za odpověď.

vložil:  
Jana
23. 4. 2021 19:04

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:42

Dobrý den,

v ideálním případě doporučujeme používat Hyiodine tak, že pomocí něj nasytíme sterilní gázu a tou vydrénujeme celou píštěl od spodu až nahoru a kousek necháme koukat ven, aby se zamezilo uzavření píštěle u povrchu.

vyrážky

A MÁM PO CELÉM TĚLE VYRÁŽKY A TĚŽKO SE MNĚ HOJÍ A LÉKAŘI ŘÍKAJÍ,A ŽE TO JSOU BÉRCOVÉ VŘEDY

vložil:  
IVETA
6. 4. 2021 19:04

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:40

Dobrý den, 

pokud je to opravdu po celém těle, tak se nejedná o bércové vředy. Bércové vředy se již dle názvu nevyskytují po celém těle, ale pouze v oblasti bérců. Pokud se jedná opravdu o vyrážku, ne o rány charakteru vředů, doporučuji zajit k specializovanému lékaři - dermatologovi.

Nehojící se rána

Dobrý den, po vyndaní stehů po laparoskopii došlo k rozpadu rány. Rána byla léčena aktivním stříbrem a před dvěma dny opět sešita. Z rány stále vytéká sekrece, bez bolesti. Je to normální?

vložil:  
Rudolf
5. 4. 2021 2:04

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:35

Dobrý den,

pokud z rány vytéká hnis, je to potřeba konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, aby se případný zánět v zašité ráně začal co nejříve řešit (lokálně/systemově).

Popáleniny

Mám vnoučka více jak 2 měsíce po autohavárii, kdy utrpěl popáleniny 3. stupně na 15 % těla a Je po transplantaci kůže, na některých místech se kůže pomalu hojí. Lze vaše přípravky použít i na popáleniny, a to i v místech po transplantaci kůže ? Ráda tyto prostředky zaplatím, pokud je můžeme použít.

vložil:  
Ludmila
1. 4. 2021 0:03

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:34

Dobrý den,

použití našich výrobků na popáleniny prosím konzultujte s ošetřujícím lékařem. Produkty byly v některých případech použity na popáleniny a rány s transplantovanou kůží, nicméně není to jejich primární indikace. Naše produkty jsou plně hrazeny pojišťovnou, tedy zcela bez doplatku pacienta. Na krytí rány po transplantaci je ideální neadhezivní krytí.

Rána po SC

Dobrý den, mám 6 měsíců po císařském řezu a v jízve se mi udělala bulka, že které vytekl hnis, okolí je již klidne ale cca 0,5 cm jizvy je rozšířeném a stále se mi to nechce zavřít a zahojit.. Trpím hydradenitidou, tak se bojím komplikací.. Prozatím to léčím doma... Poradíte mi jak ránu ošetřovat, aby se zacelila? Děkuji!.

vložil:  
Hana
29. 3. 2021 3:03

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:32

Dobrý den,

pokud se rána delší dobu nechce zahojit, tak bude určitě nejlepší navštívit lékaře. Takto na dálku bohužel nelze říci, proč tomu tak je, že se rána nechce zhojit, a jakou léčbu tedy ideálně zvolit.

 

Zašitá rána péče

Dobrý den, jsem po ambulantním zákroku, vyřezání píštěle, zašité, 3 stehy. Bohužel mi zapomněli říct ja se v šoku zapomněla zeptat, jak se o čerstvé šití a ránu starat. Děkuji Eva

vložil:  
Eva
25. 3. 2021 13:03

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:21

Dobrý den,

ránu nechejte prodyšně zakrytou. Pár dní po zákroku ránu při sprchování jen jemně omývejte vodou (nekoupejte) a občas otřete antiseptikem. Po vyndání stehů (záleží na oblasti rány, ale zhruba po 10 dnech) ránu promazávajte krémy nebo lékařskou vazelínou, podle doporučení vašeho lékaře.

 

dlouhodobě nehojící se rána

dobrý den, mám již 2 roky otevřenou holen, kdy mi byl brán vyživovaný kostní štěp na zlomeninu ruky. Bohužel rána je stále poměrně veliká cca 10 x 7 cm a neustále vodnatá. Další problém je, že jsem na spoustu léčivých postupů alergická, takže mé léčení je opravdu veliký oříšek i pro trauma specialisty

vložil:  
Schmidtová
7. 3. 2021 15:03

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:10

Dobrý den,

dobře tolerovány jsou produkty na hojení obsahující kyselinu hyaluronovou, jelikož kyselina hyaluronová je v těle přirozeně obsažena. Můžete tedy konzultovat se svým ošetřujícím lékařem vhodnost použití produktu Sorelex (pokud nejste alergická na antiseptikum oktenidin, což je ale poměrně vzácné) nebo Hyiodine (pokud nejste alergická jód). Oba jsou plně hrazeny, tedy zcela bez doplatku pacienta.

 

 

po úrazový stav.

Jsem 6 let po operaci kotníku ale neustále mě to mokvá.Vyskoušela jsem ledacos ale pořád se to nehojí.Na ráně se udělá strup,který je opět na hnisu a po několika hodinách se mi sám odstranuje a hnis opět vytéká ven. Toto mi dělá už šest let a nemohu nosit ani ponožky.Jsem proto v jednom kuse nastydlá.

vložil:  
VESELÁ
27. 2. 2021 14:02

Odpověď ze dne 9. 7. 2021 16:02

Dobrý den,

doporučuji navštívit specializované pracoviště, kde Vám provedením stěru z rány zjistí původce infekce rány a nasadí cílenou antimikrobiální terapii.

 

Krvavý a rozsáhlý velmi bolestivý vřed

Dobrý den mám velký dotaz. Mám tatínka, je už třetí měsíc v nemocnici s betcovym vredem, přijali ho s otravou krve a pak dali na LDN kde se snažili vřed léčit, teď je tatínek v takovém vztavu že má hrozně bolesti, dvakrát tak větší zasazeno plochu než měl, často mu to teď krvácí a už nemůže ani na tu nohu chodit. Vůbec mu neudělali žilní a cévní vyšetření a když jsem nohu viděla tak mi přišlo jako kdyby se mu ta kůže stáhla a vypadá to hrozně. Nevím a netuším proč se to tak rozšířilo a zvětšilo že tati musí tak trpět bolesti a už ani sám si nedojde na záchod a to tam na začátku co ho přesunuli na LDN byl samostatný a vše si dokázal udělat sám. Mám o něj hrozný strach. Chci o radu nebo spíš o uklidnění, jestli je v pořádku že mu to krvácí a má tak velkou plochu zasazenou a má hrozně bolesti. Chtěla jsem tatínka nechat převézt do Prahy, ale teď to situace vůbec nedovoluje. Bojím se moc o něj a děkuji za odpověď. S pozdravem Šterberová

vložil:  
Šterberová
31. 1. 2021 14:01

Odpověď ze dne 27. 5. 2021 18:12

Dobrý den,

bohužel takto na dálku bez dostatku informací o celkovém zdravotním stavu pacienta a postupu jeho léčby nelze říci, jestli by na tom při hospitalizaci na jiném pracovišti byl jinak. Cévní vyšetření je u bércových vředů určitě vhodné provést. Věřím, že se zdravotnický personál snaží pro Vašeho tatínka udělat maximum.

Akné

Vážená paní doktorko, chtěl bych se Vás zeptat, zda doporučujete některý z vašich výrobků na hojení jizev po akné. Děkuji za odpověď.

vložil:  
Tomáš
14. 1. 2021 20:01

Odpověď ze dne 27. 5. 2021 17:50

Dobrý den,

produkty na hojení ran firmy Contipro jsou určené na nezhojené rány, takže pokud jde již o jizvy, tyto výrobky na ně nebudou vhodné.

bercové vředy

kdo mi napíše recept na Sorelex,z jara jsem požádala svého lékaře dodnes jsem nedostala od něho recept léta si kupuji na bércové vředy vše sama stojí mě to kolem 3000 měsíčně

vložil:  
Bártová
31. 12. 2020 0:12

Odpověď ze dne 27. 5. 2021 17:45

Dobrý den,

Sorelex může může předepsat Váš praktický lékař. Je plně hrazen pojišťovnou (s nulovým doplatkem pacienta). Kód ZP Sorelex  je 5000486.

 

Zatvrdle misto

Dobrý den,jsem 6dnu po operaci melanomu a vyjmuti uzliny v třísle, kde se mi u rány v trisle tvoří ztvrdlina,teplotu,ani rany horké nemam-co by jste mi doporučila + má smysl brat Wobenzim? Dekuji za vas cas i odpovědi

vložil:  
Petrikova
3. 12. 2020 20:12

Odpověď ze dne 27. 5. 2021 17:44

Dobrý den,

bohužel jediné co mohu v tomto případě takto na dálku doporučit, je při návštěvě Vašeho lékaře při vytahování stehů konzultovat vzniklou ztvrdlinu v pooperačním místě. Váš lékař by vám také měl poradit, jak dále o ránu pečovat v závislosti na jejím stavu a tedy i stran případného užívání přípravku Wobenzym. 

Sklerotizace

Dobrý den, po zákroku,,skletotizace" se mi po 14dnech v místě vpichu udělala bolestivá červenočerná skvrna, která byla nateklá a horká. V ordinaci mi odstranili nekrózu a řekli, že se to může stát. Rána je po týdnu stále začervenalá a hluboká. Cca 2,5cm velká. Na ránu používám mřížku Lomatuell a gel Suprasorb. Chci se zeptat zda můžu na ránu použít light therapy. Nebo něco pro podporu hojení. Děkuji Hana

vložil:  
Hana
28. 11. 2020 23:11

Odpověď ze dne 27. 5. 2021 17:34

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Bohužel s light therapy nemohu poradit. Pro podporu hojení rány, která je již zbavena nekrózy a není silně infikovaná, lze doporučit použití antimikrobiálního gelu Hyiodine,který díky obsahu kyseliny hyaluronové podpoří hojivé procesy v ráně. Konzultujte použití zdravotnického prostředku Hyiodine se svým lékařem. Je plně hrazen pojišťovnou, tedy zcela bez doplatku pacienta.

 

Technika převazu

Dobrý den, existuje nějaké doporučení k přikládání Sorelexu na ránu? Setkala jsem se s názorem, že při pokládání na větší ránu se nesmí překládat přes sebe. Ale v návodu jsem to nenašla. Děkuji moc za odpověď.

vložil:  
Lenka
18. 11. 2020 19:11

Odpověď ze dne 12. 5. 2021 18:06

Dobrý den,

pokud je rána menší, je možné Sorelex stříhat s ohledem na velikost a tvar rány. Pokud je naopak rána větší, je vhodné přikládat jednotlivé kusy Sorelexu vedle sebe, přičemž mezi nimi může být i malinká mezera. Jelikož aktivní vrstva Sorelexu ve vlhkém prostředí rány vytvoří gel, dostane se tak tento gel i do těchto mezer. Překrývání jednotlivých kusů Sorelexu nedoporučuji, aby v místě přeložení nevznikalo tlakové poškození rány.

Chronicka rana v konecniku

Dobry den, mam chronicku ranku v konecniku, ktora sa mi uz dlhe mesiace nehoji, pri tvrdšej stolici prichadza vždy k podraždeniu a občas i ku krvacaniu. Prosim existuje mast, gel, ktory by tuto ranku scelil aby neprichadzalo ku draždeniu a infikacii zo stolice? Dakujem

vložil:  
Dagmar
27. 10. 2020 20:10

Odpověď ze dne 12. 5. 2021 18:03

Dobrý den,

u chronických ran v oblasti konečníku je důležité zajistit jejich správnou hygienu. Na tento typ ran se dobře osvedčil antimikrobiální hojící gel Hyiodine (obsahuje antiseptickou složku - jód a hojící složku - kyselinu hyaluronovou). Pokud to umístění rány a její velikost dovolují a pacient nemá alergii na jód, drénuje se rána sterilní gázou nasycenou  zdravotnickým prostředkem Hyiodine a následně se překryje vhodným sekundárním krytím, aby nedocházelo k její kontaminaci. Převazuje se 1x denně. 


Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Jana MatonohováContipro a.s.

MUDr. Jana Matonohová je nejen lékařkou, ale také stálou členkou našeho výzkumného a vývojového týmu, který vyvinul produkty pod značkou Aktivní hojení. Jana ví o hojení ran všechno a ráda vám pomůže vyznat se v současné nabídce hojivých prostředků a poradí se správným postupem ošetřování ran. Mějte však na paměti, že to nejdůležitější pro zlepšení vašeho zdravotního stavu je osobní návštěva vašeho lékaře!

Please publish modules in offcanvas position.