fbpx

Nebojte se nás zeptat

Žádná poradna nemůže nahradit konzultaci s vaším lékařem.
Přesto vám rádi poradíme, jak správně ošetřovat rány
a jaké přípravky nejvíce urychlují hojení.

Všechny
 
 

Řezná rána

Dobry den, jsem 3 tydny po urazu - porezani o sklo, rez sel sikmo ve dlani, na svalu palce... rana osetrena chirurgicky 9 stehu. Stale nezhojeno, neni to rovny ostry rez... na casti mam tuhou necotlivou tkan, 2/3 rany je otevrenych. Tyden si aplikuji hemagel a hodne se mi rozmacela tkan kolem rany. Nevypada to, ze by to bylo na skodu (predtim 2 tydny osetrovano jen chirurgem - prevazy s desinfekci, hodne ranu vysusily), ale ani nevidim zlepseni v hojeni. Rana je bez infekce, bojim se jizvy a onezeni pohybu palce. Je vhodnejsi vas pripravek a mam se poradit s lekarem?

vložil:  
Marie
13. 8. 2020 7:08

Odpověď ze dne 13. 8. 2020 16:48

Dobrý den,

na základě toho, co píšete, navrhuji konzultovat s lékařem možnost použití produktu Hyiodine. Jedná se o výrobek na bázi gelu, takže se dostane až ke spodině rány. Obsahuje kyselinu hyaluronovou, která podporuje hojící procesy a dále obsahuje jód jako antiseptickou složku. Ideální aplikace je nanést gel do rány a zakrýt pomocí zdravotnické gázy opět nasycené produktem Hyiodine. Převazy provádět každý den. Hyiodine je možné získat na předpis i od praktického lékaře a je zcela hrazen pojištovnou. 

hyiodine

maminka mela royskrabany defekt na berci velikosti 1x1cm, nejprve leceno nugel mast a inadone sit. Nyni je ranka uz zcela uzavrena a zhojena a v poesledni fazi epitelizace . davame hyiodine a mastny tyl s vaselinum album. je to tak v poradku? jak dlouho muze u takto male ranky trvat tato faze? dekuji velice za odpoved.

vložil:  
Dana
16. 7. 2020 17:07

Odpověď ze dne 13. 8. 2020 16:40

Dobrý den, 

pokud je již rána téměř zcela uzavřená a zahojená, není již třeba dále používat Hyiodine, který nyní funguje již spíše jen jako hydratace rány a pojistka proti infekci.

Poraněné dvorce

Zdravím, mám už přes měsíc poraněné dvorce na prsou (kojím tříměsíční miminko).Dvorce jsou rudě červené,svědivé, s četnými drobnými rankami ze kterých vytéká žlutá tekutina. Doktoři zkouší kortikoidní a antibiotické masti,ale nic zatím nefunguje. Myslíte si, že bych mohla zkusit náplasti? Děkuji za odpověď, Martina

vložil:  
Martina
29. 6. 2020 21:06

Odpověď ze dne 13. 8. 2020 16:31

Dobrý den, 

Sorelex nebyl pro tuto indikaci, navíc u kojící ženy, testován, proto Vám jej bohužel pro tento účel nemohu doporučit.

ZP Sorelex je vhodný na chronické rány s určitým stupněm exsudace, na suché dvorce prsou s drobnými rankami  by nebyl vhodný. ZP Hyiodine v gelové formě s obsahem jódu by byl vhodnější, ale opět musím zdůraznit, že nebyl pro tuto indikaci testován.

Sorelex na nehojící se zánět prsou

Dobrý den, manželku trápí dlouhotrvající zánět obou prsou v okolí bradavek. Kojí tříměsíční dítě. Kvasinka vyloučena avšak s přítomností stafylokoka, jinde na těle ekzém. Masti s atb i kortikoidy nezabírají. Je možné použití náplasti Sorelex pro uklidnění rány a regulaci zánětu mezi kojeními? Moc děkuji za odpověď.

vložil:  
Jan
29. 6. 2020 19:06

Odpověď ze dne 13. 8. 2020 15:45

Dobrý den,

Sorelex nebyl pro tuto indikaci, navíc u kojící ženy, testován, proto Vám jej bohužel pro tento účel nemohu doporučit.

Proleženiny

Dobrý den, prosím o radu zda lze Hiodine aplikovat při léčení proleženin?

vložil:  
Josef
12. 6. 2020 17:06

Odpověď ze dne 13. 8. 2020 15:32

Dobrý den,

produkt Hyiodine je vhodné používat při hojení komplikovaných nebo hlubokých ran. Pokud je proleženina hlubší, je zdravotnický prostředek Hyiodine, popřípadě jiný zdravotnický prostředek na bázi hojícího antimikrobiálního gelu, dobrou volbou. V případě použití Hyiodine jej aplikujte pomocí nasycené zdravotnické gázy, kterou důkladně vystelete celou ránu. Pokud je rána infikovaná, měňte každý den, pokud je rána již vyčištěná, je možné měnit 1x za 2 dny. 

chronická rána

Mám krevní nedostatečnost v prstech levé dolní končetiny na prostředním prstu se mě o vánocích udělal velmi bolestivý útvar lékaři už vyzkoušeli višńák ,framikoin,inadine bez jakéhokoli účinku.Mohl by mě pomoct sorelex

vložil:  
Sequens
5. 6. 2020 14:06

Odpověď ze dne 13. 8. 2020 15:29

Dobrý den,

bohužel takto na dálku je těžké soudit, jelikož nevím, o jaký bolestivý útvar se jedná, jak vypadá... Použití Sorelexu by Vám mohlo pomoci, pokud se jedná o otevřenou ránu. Jeho použití ideálně zkonzultujte se svým ošetřujícím lékařem, který vhodnost jeho použití bude moci díky možnosti Vašeho vyšetření posoudit lépe.

 

Píštěl

Dobrý den, maminka už má téměř rok píštěl u konečníku, rána je klidná, čístá, sekret žádný,jen se prostě nehojí. Mamince je 80 let, už se to možná nezahojí, převazujeme jednou denně, proplachujeme, Protosanem a Betadinem, překrýváme sterilním čtvercem , následně náplastí. Rána je asi 0,3 mm široká a 2 cm dlouhá. Mohl by nám pomoci Sorelex nebo Hyodine? Zkoušeli jsme Hemagel a beze změny. Děkuji.

vložil:  
Jana
4. 6. 2020 1:06

Odpověď ze dne 13. 8. 2020 15:17

Dobrý den,

vzhledem k lokalizaci rány by byla aplikace přípravku Sorelex obtížná, proto navrhujeme spíše použití přípravku Hyiodine. Vezměte klasickou zdravotnickou gázu, nasyťte ji gelem Hyiodine a vydrénujte (vystelte) pomocí ní čistou/očištěnou píštěl. Následně píštěl s gázou překryjte vhodným filmovým sekundárním krytím, aby se zamezilo opětovné kontaminaci rány. Převazujte denně. 

otevřená ráno po exstirpaci píštěle

Dobrý den, zajímalo by mě jeslti je vhodné přípravek použít i po odstranění píštěle, tj. v případě, že už tam žáná není a jen je potřeba zahojit otevřenou ránu po ní? Děkuji

vložil:  
Magdaléna
3. 6. 2020 20:06

Odpověď ze dne 13. 8. 2020 15:10

Dobrý den,

ano, Hyiodine je možné použít i na hojení otevřené hlubší rány po píštěli. Díky obsahu jódu předejdete možné sekundární infekci a díky obsahu kyseliny hyaluronové se rána rychle zhojí.

Dá se Sorelex stříhat?

Dobrý den, měla jsem dotaz od zákaznice jestli je možné Sorelex rozstříhnout pokud je rána menší. Zůstane zachován účinek, nebo se stříhat nesmí? Děkuji.

vložil:  
Daniela
21. 5. 2020 20:05

Odpověď ze dne 13. 8. 2020 15:04

Dobrý den,

ZP Sorelex je možné stříhat s ohledem na velikost rány, přičemž jsou zcela zachovány jeho účinky.

Krevní nedostatečnost

Mám již dlouhodobě krevní nedostatečnost (od kotníků až pod kolena) a v lázních Velké Losiny (sirnatá voda) se mi na pravém lýtku vyleptaly tři fleky na dříve zahojené (ale suché) kůži. To se stalo po týdnu koupaní v srpnu minulého roku. Od té doby byly pokusy to léčit "Borovou pastou na vředy", "Pastou s Cloroxinem+mast Triamcionol E okolo", "impregnovaný obvaz Ialugen Plus + mast ActiMaris" a nyní "žlutá Měkká ZnO pasta s dexa + borová mast okolo". Výsledkem je zvětšení otevřené povrchové rány z původních 3 míst na celkem 8 míst. Navíc mám od té doby občas silné bolesti v operovaných kyčelních kloubech, to léčím Diclofenalem. Nohu mi žena obden pečlivě ošetřuje a vyvazuje obinadlem, bolesti se v lýtku vždy po nějaké době vrátí a noha zrudne až ke koleni. Poslední stav se léčil Augmetinem. Můj dotaz je zda by mi pomohl obvaz SORELEX, či jiná metoda k vyhojení mých ran. Snímek postižené oblasti mohu poslat. Velmi předem děkuji za Vaši reakci

vložil:  
Václav
20. 4. 2020 22:04

Odpověď ze dne 23. 4. 2020 13:44

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Vzhledem k žilní nedostatečnosti doporučuji, pokud je to trochu možné, dostatek pohybu a při dlouhém sezení ulevovat nohám tím, že je budete dávat například na podnožky. A samozřejmě bandáže dolních končetin. Je také důležité zdravé stravování, aby tělo mělo dostatek potřebných látek k zahojení ran (bílkoviny, vitamíny,...).

Pokud jak popisujete jsou rány na končetinách mělké a vlhké, tedy produkující tekutinu, určitě je vhodné vyzkoušet zdravotnický prostředek Sorelex (použití nejprve konzultujte se svým ošetřujícím lékařem, je 100% hrazeno pojišťovnou). Obsahuje kyselinu hyaluronovou a antiseptikum oktenidin, které svým kombinovaným účinkem ránu začnou hojit a rovněž zamezí její infekci. Převazujte jednou za 2 dny. Pokud nejsou rány dostatečně vlhké, je třeba je před aplikací Sorelexu zvlhčovat. Pokud bude při odstraňování krytí Sorelex přischlé k ráně, nebojte se jej před odstraněním odmočit vodou. V balení najdete přesné instrukce jak doma při převazech postupovat. Určitě budeme rádi, když nám zašlete fotografie před a po použití na email: urban@contipro.com, popřípadě se obraťte o radu na naší infolince.

Píštěl

Dobrý den, jsem čtyři měsíce po operaci píštele u konečníku, bohužel se mi udělala znovu a vytéká mi hnis. Říkají, že budu muset na další operaci. Může pomoci Hyodine?

vložil:  
Jaroslav
20. 4. 2020 1:04

Odpověď ze dne 23. 4. 2020 13:36

Dobrý den,

perianální píštěl je bohužel komplikovaná rána k zahojení. Pokud budete ještě s ošetřujícím doktorem konzultovat postup před operací, navrhněte použití výrobku Hyiodine. Je ideální pro hojení hlubokých komplikovaných ran.  V případě jeho aplikace důkladně nasyťte gázu a ránu jí důkladně vyplňte. Měl by se tím absorbovat vytékající hnis, rána by se měla vyčistit a pozvolna hojit.

Excize pištěle

Dobrý den. Jsem cca 2 měsíce po excizi perianalni pištěle. Mel jsem otevřenou ránu cca 5*2cm.Rana se zatáhla na rozměr 3cm krát 1,5cm.pak se to zastavilo. Rána je stále mokrá, čistěná Prontosanem. Můžu přidat aktivní gel? Pomůže to? Děkuji

vložil:  
Jan
15. 4. 2020 3:04

Odpověď ze dne 23. 4. 2020 13:28

Dobrý den,

hojení perianálních píštělí je vždy komplikované, už jen z hlediska dodržování správné hygieny. Pokud je píštěl neúplná a stále hluboká, doporučuji použít Hyiodine, který v dostatečném množství nanesete na gázu a tou píštěl důkladně vyplníte. Převazujte denně a mezi převazi ránu vyplachujte antiseptickým roztokem.

Hyiodine použití

dobrý den, lze použít hyiodine na obnaženou chrupavku ucha, pom úraze, rána je povleklá, děkuji za odpověď

vložil:  
Eva
6. 4. 2020 15:04

Odpověď ze dne 23. 4. 2020 14:02

Dobrý den,

bohužel, Hyiodine nebyl testován pro případy indikací, kdy by byl v přímém kontaktu s chrupavkou, proto Vám jeho použití v případě Vaší indikace nemohu doporučit.      

Hyiodine na jizvu

Dobrý den, je možné očekávat pozitivní účinek gelu i na vzhled již zacelené rány/jizvy po císařském řezu (8 měsíců)? Jizva je červená, vystouplá, lehce keloidní, na dotek stále citlivá. Děkuji.

vložil:  
Martina
4. 3. 2020 16:03

Odpověď ze dne 22. 4. 2020 15:03

Dobrý den, 

pokud je rána již zacelená, nejedná se o vhodnou indikaci ZP Hyiodine. Toto gelové krytí na hojení ran je ideální v případech, kdy je rána ještě otevřená. 

Hyiodine po amputaci nohy

Dobry den, bylo by prosim vhodne pouzit Hyiodine na ranu po amputaci dolni koncetiny?dekuji.

vložil:  
Radka
23. 2. 2020 17:02

Odpověď ze dne 22. 4. 2020 15:00

Dobrý den,

ano. Jsou známy případy, kdy byl Hyiodine používán po amputacích dolních končetin a se skvělými výsledky.

tři operace v jednom místě

první operace byla po zlomenině krčku druhá,po roce, vyjmutí kovů a nakonec třetí TEP kýčelního kloubu všechny tři řezy byly v jednom místě zůstala mě jedna asi 20cm dlouhá jizva jizva je zatvrdlá,povrchově necitlivá při chůzi bolestivá zranění je 10 let staré dá se s tím něco dělat?

vložil:  
Ladislav
11. 2. 2020 18:02

Odpověď ze dne 22. 4. 2020 14:56

Dobrý den,

pokud je rána již uzavřená a jizva stará, mnoho toho bohužel již dělat nelze. Výrobky firmy Contipro sice obsahuji kyselinu hyaluronovou, která snižuje ukládání kolagenu a tím pádem je konečná rána flexibilnější, ale bohužel tyto výrobky nejsou indikované na již zhojené rány. Vaše problémy jsou velmi pravděpodobně způsobeny srůsty jednotlivých vrstev tkání v místě původních operačních ran (normálně jsou tyto tkáně vůči sobě volně pohyblivé, ne všechny srostlé).

Je Hyodin vhodný na zákroky v ústech?

Dobrý den, mám zrovna po operaci/extrakci spodních osmiček, což jsou poměrně hluboké zašité rány. Tak mě napadlo, jestli by se Hyodin nedal použít i tady na urychlení hojení? Např. kdyby ho chirurg aplikoval ještě před zašitím? Teď už je samozřejmě pozdě a musím to nějak vytrpět, ale aspoň budu chytřejší :) Díky moc a ať se daří, Ondra

vložil:  
Ondra
8. 2. 2020 2:02

Odpověď ze dne 22. 4. 2020 14:47

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Bohužel Hyiodine nebyl testován na tuto indikaci, proto Vám jeho použití v tomto případě nemohu doporučit.      

Dotaz Hyiodine

Dobrý den. Dnes jsem byl na chirurgii v FNKV a když jsem řekl doktorovi, že mě i revizní lékař VOZP sdělil , že stačí zažádat a poslat schvalovací kod, aby jsem měl po dobu 6měsíců možnost vyzvednout Hyiodine bez dalšího schvalování RL pojištovny, tak mě bylo odpovězeno, že se mě se to netýká a musím každou lahvičku 50ml pokaždé nechat schválit revizním lékařem pojištovny, proto,že jsem už mě 2x před 1.12.2019 měl 2x (tzn. 2x 1x balení 22ml a 1x 50ml. schválené čerpání. to nechápu? je to pravda , nebo můžou poslat schvalovací kod RL na pojištovnu a dále po dobu 6mesíců čerpat tento ZP bez dalších schválení RL? Děkuji Vám za odpověď.

vložil:  
Petr
30. 1. 2020 7:01

Odpověď ze dne 22. 4. 2020 11:48

Dobrý den,

preskripce nyní není omezena na žádné konkrétní odbornosti. Vlhké krytí tedy může předepisovat odborný i praktický lékař. Předepsání zdravotnického prostředku pro vlhké hojení ran (mezi ně patří i Hyiodine) je nyní podmíněno souhlasem revizního lékaře jen v případě léčby přesahující 6 měsíců. Předepisující lékař při zahájení léčby uvede tzv. signální kód pro zahájení léčby a dále může po dobu 6 měsíců předepisovat na poukaz. Po uplynutí 6 měsíců od zahájení léčby je pro další předepisování nutné schválení revizním lékařem. 

Tedy pokud ve Vašem případě od zahájení léčby a prvního předepsání Hyiodine nedošlo k přesáhnutí doby 6 měsíců (nevadí, že jste již použil 2x 22g Hyiodine), Váš ošetřující lékař nemusí s každou lahvičkou posílat žádost reviznímu lékaři a čekat na jeho vyjádření, ale může Vám jej předepisovat rovnou.

Dotaz Hyiodine

Dobrý den. Již mě byl Hyiodine 2x předepsán chirurgem,ale pokaždé bylo nutné čekat i dele než měsíc na schválení RL pojištovny. Je nutné na každou další lahvičku 50ml žádat opětovně RZ lékaře? Není to třeba jako u Sorelexu na první tři měsíce bez souhlasu RL pojišťovny? Děkuji za odpověď.

vložil:  
Petr
28. 1. 2020 16:01

Odpověď ze dne 29. 1. 2020 15:12

Dobrý den, 

od 1. 12. 2019 jsou platná nová pravidla předepisování zdravotnických prostředků (ZP) na hojení ran, podle kterých je možné předepsat ZP (tedy i Hyiodine) nejen specializovaným lékařem, ale nově i praktickým lékařem. Lékaři, kteří ZP předepíší, jsou povinni poslat ohlášení na pojištovnu. Toto platí po dobu prvních 6 měsíců používání, poté je povinnost schválení dalšího použití revizním lékařem.

Píštěl v třísle

Dobrý den, synovi se v tříslech udělaly hluboké píštěly napadené bakterií Pseudomonas. Jsme hospitalizováni v nemocnici a rána byla ošetřena(vyplněna) soralexem. Kdy lze očekávat první výsledky hojení? Moc děkuji za odpověď.

vložil:  
Petra
23. 1. 2020 1:01

Odpověď ze dne 29. 1. 2020 14:59

Dobrý den, 

bohužel toto nelze takto na dálku přesně říci, jelikož na rychlost hojení má vliv mnoho faktorů. Sorelex vyniká skvělými čistícími účinky, takže pokud se bude převazovat rána po 2-3 dnech, je možné pozorovat zlepšení již po 2 týdnech. Pokud se jedná o píštěl, doporučuji ale spíše použití zdravotnického prostředku Hyiodine, které se svou gelovou formou a obsahem 2 aktivních látek na čištění a hojení, skvěle hodí pro použití na píštěle a hluboké rány.


Na Vaše dotazy odpovídá

MUDr. Jana MatonohováContipro a.s.

MUDr. Jana Matonohová je nejen lékařkou, ale také stálou členkou našeho výzkumného a vývojového týmu, který vyvinul produkty pod značkou Aktivní hojení. Jana ví o hojení ran všechno a ráda vám pomůže vyznat se v současné nabídce hojivých prostředků a poradí se správným postupem ošetřování ran. Mějte však na paměti, že to nejdůležitější pro zlepšení vašeho zdravotního stavu je osobní návštěva vašeho lékaře!

Please publish modules in offcanvas position.